Repar2 1AR1500200 Lathe Leadscrew Safety Guard
Italy
Description
Repar2 Leadscrew & Feed Shaft Roller Safety Guard for 1500mm Lathe Ref: 1AR1500200 Pair of roller-blind type Safety Guards for lathes to shield the Leadscrew & Feedshaft. Aramide fabric with polyurethane coating 0,4mm thick. Heat resistant Acid and oil resistant. Pair of roll-blinds 1500 x H200mm w/metal box 75 x 75 x 275mm For Bed Length: 1500mm Metal Box Dimensions: 75 x 75 x 275mm Cover Length: 1500mm Cover Height: 200mm Cover Material: Aramide fabric with polyurethane coating Number of Boxes in Set: 2 Fitting instructions included More Sizes Available Upon Request Safety Guards for Turning machines (Lathes) – EN ISO 23125:2015 The basics for manually-operated lathes: 1) Interlocked chuck guard 2) Feed shaft and lead screw protection 3) Saddle or splash guard if the risk of ejection demands it (risk assessment) 4) Rear fixed guard 5) Emergency stop 6) Spindle braking above 1.5hp 7) Gear drive cover (fixed or interlocked) 8) Safety levers 9) Protection of hole bar passage
Specifications
ManufacturerRepar2
Model1AR1500200 Lathe Leadscrew Safety Guard
ConditionNew
Stock Number969635
Ref1AR1500200
For Bed Length1500mm
Metal Box Dimensions75 x 75 x 275mm
Cover Length1500mm
Cover Height200mm